Windows 10 telepítése lépésről lépésre
A Windows 10 alábbiakban bemutatott tiszta telepítése nem fog nagy meglepetéseket okozni azoknak, akik telepítettek már Windows 8.1 operációs rendszert. Ugyanis sem a telepítés menete, sem az ideje nem sokban fog eltérni az előbb említett kiadásnál megszokott eljárástól. Sőt, gyorsabb és áttekinthetőbb lett a folyamat, mivel többek között nem kell percekig várni a Kezdőképernyő telepítésére, de lényegesen egyszerűbb, letisztultabb és átláthatóbb lett a telepítés menetét mutató ablakok felülete, így kezelése is.
A telepítés bemutatásakor néhány helyen némi módosítással átveszem a Windows 8.1 telepítésekor leírtak egyes szövegrészeit, mert azokat továbbra is helytállónak tartom.
Telepítés előkészítése
Minden új telepítés előtt, amennyiben nem mostanában végeztük el, érdemes a gépet erre a műveletre felkészíteni.
- frissítsük a géphez tartozó driverek illesztőprogramjait, ez érvényes a BIOS/UEFI frissítésére is, az illesztők esetében ragaszkodjunk a gyártó által digitálisan aláírt illesztőprogramokhoz, ugyanis a legtöbb gyártó anélkül nyilvánosságra sem hozza;
- az illesztőprogramok letöltésénél két helyhez szintén ragaszkodjunk, a gép, illetve a driver gyártói oldalához, így nem érhet bennünket kellemetlen meglepetés és nem töltünk le firmware néven olyan programot, amit nem kellene;
- a telepítés jó alkalom arra, hogy előtte megvizsgáljuk, a SATA Mode AHCI-ra van-e állítva, amennyiben nem, állítsuk be. SSD esetében, amennyiben a gép lehető teszi a TRIM működését, ez a lépés szinte kötelező;
- UEFI telepítéskor ne feledkezzünk meg a Secure Mode/Disabled, a Fast Bios/Boot Mode/Disabled opciók beállításairól, majd a telepítés után a visszaállításukról sem.
Megjegyzés:
DRIVEREK frissítése
Az új friss illesztőprogramok letöltése és telepítése természetesen egy már működő (pl. Windows 8.1) rendszerünk alatt történik, így nem sok jelentősége lenne az új rendszer telepítésekor. Ilyen esetekben a következők szerint ajánlott eljárni, telepítsük a legfrissebb illesztőket, majd a Double Driver vagy más hasonló tudású programmal készítsünk backupot a harmadik féltől származó illesztőkről, majd az új rendszer telepítése után, amennyiben az Eszközkezelő hiányolja, a Restore opcióval állítsuk vissza. Természetesen az összes driver illesztőjéről is lehet backupot készíteni, de részben felesleges, részben nagy mennyiségű adatról van szó, ellenben nem felesleges a mentett illesztőprogramok megőrzése, illetve folyamatos frissen tartása.
BIOS/UEFI frissítése
Az interneten számos jó színvonalú írás szól erről a témáról, így az alábbi linken bővebben tudtok tájékozódni, illetve eligazítást kaptok magáról a frissítési eljárásról is.
Az alaplapi BIOS tartalmának szoftveres frissítése (flash)
VIDEÓVEZÉRLŐK frissítése
Valahol azt olvastam, hogy a számítógépes BlueScreen hibák jelentős részét a videó vezérlők okozzák. Éppen ezért ajánlom figyelmetekbe a Display Driver Uninstaller program használatát, mert ez a program maradéktalanul eltávolítja a régi drivert, ezáltal biztonságosabbá téve az új friss vezérlő telepítését. Az ingyenes program tud magyarul is, kezelése egyszerű. A programról angol nyelven itt olvashattok.
Download Display Driver Uninstaller
AMIRE SZÜKSÉGÜNK LESZ
Gépigény (minimális):
A Microsoft közzé tette a Windows 10 kiadáshoz elvárt új minimális gépigényt, mely az első napokban komoly értetlenkedést és meg nem értést váltott ki a felhasználók között, ugyanis sokan úgy értelmezték, hogy az operációs rendszert a végleges megjelenése után csak UEFI módban lehet telepíteni, természetesen erről szó sincs. Az alábbi hardware igény lényegében megegyezik a Windows 8.1 rendszerkövetelményeivel és ez a tény jól tükrözi Microsoft azon törekvését, hogy az új operációs rendszer minél több gépen futtatható legyen. Érdeklődők számára itt megtekinthető a teljes bemutató.
- Processzor: 1 GHz-es vagy gyorsabb processzor vagy SoC
- RAM: 1 gigabájt (GB) 32 bites rendszerhez vagy 2 GB 64 bites rendszerhez
- Merevlemez-terület: 16 GB 32 bites operációs rendszerhez, 20 GB 64 bites operációs rendszerhez
- Videokártya: DirectX 9-kompatibilis vagy újabb, WDDM 1.0 illesztőprogrammal
FONTOS:
Az első és legfontosabb teendőnk a Windows Compatibility Center felkeresése, ahol felmérhetjük gépünk Windows 10 operációs rendszerre való alkalmasságát. Ezzel a lépéssel sok későbbi bosszúságtól kíméljük meg magunkat!
Hasznos információkat kapunk A Windows 10 kompatibilitási jelentése: gyakori kérdések címszó alatt is.
Eszközök
- egy Microsoft-fiókra és egy, az ellenőrzés visszaigazolására alkalmas második e-mail címre, illetve ha rendelkezünk Android-os okostelefonnal, akkor egy Microsoft hitelesítő alkalmazásra, mely letölthető a Google Play oldaláról, ebben az esetben nincs szükség hitelesítő második e-mail címre… Eljárás menete: Gépház – Fiókok – Az Ön fiókja menüben katt a Ellenőrzés opcióra és….
…ezzel egyidőben kapunk egy üzenetet telefonunkra, katt a jóváhagyás opcióra, ezzel igazoltuk is Microsoft fiókunkat.
- egy Helyi fiókra, amennyiben nem kívánunk Microsoft-fiókot létrehozni.
Fontos: annak eldöntéshez, hogy milyen típusú fiókot érdemes létrehozni, illetve melyik fiók, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár, az alábbi hivatkozás átolvasása nyújt segítséget:
Alapvető tudnivalók a Windows 10 használatához - Windows 10 .iso-ra, mely letölthető innen Windows 10 MSDN Magyar ISO vagy innen a Microsoft Media Creation Tool eszköz segítségével vagy innen Windows 10 Frissítésekkel integrált DW Edition!
- Easy7-Zip/Winrar 5.20, vagy egyéb fájlkezelő programra, mely alkalmas a RAR5 tömörítés kicsomagolására is;
- DVD lemezre vagy egy minimum 4gb-os USB-kulcsra, de inkább válasszunk 8 gb-os kulcsot;
- telepítő-eszközkészítésére alkalmas programra, mely letölthető innen.. Rufus és innen.. Windows 7 USB/DVD Download Tool, ugyanis ez a két program minden lehetséges felhasználói igényt kielégít. Természetesen itt is érvényes az a megállapítás, hogy mindenki az általa megszokott és bevált programot használhatja erre a feladatra.
- telepítő eszköz készítésére rendelkezésünkre áll a fent említett Media Creation Tool is.
A TELEPÍTŐ ESZKÖZ ELKÉSZÍTÉSE
USB-kulcs használata
Példánkban a Rufus kisméretű, de nagy tudású programját fogjuk használni, mert megbízható és szinte mindent tud. Természetesen számos nagy tudású program rendelkezésre áll a megfelelő telepítő elkészítésére, így mindenki használja azt, ami nála már jól bevált. A letöltött programot nyissuk meg, majd a tallózzuk be a .rar formátumból kicsomagolt .iso állományt és a programot a két lehetséges módon állítsuk be attól függően, hogy milyen telepítési módot választunk…
MBR partició séma szerint
GPT partició séma szerint
….majd a Start gombbal indítsuk el a telepítő elkészítését.
DVD lemez használata
Számos kiváló lemezíró program áll rendelkezésünkre, de ebben az esetben a Windows 7 USB/DVD Download Tool programot használjuk, mert a program kis mérete és könnyű, egyszerű kezelhetősége mellett nagyszerűen teszi a dolgát. A program egyébként alkalmas MBR partíció séma szerinti USB telepítő készítésére is.
Nyissuk meg a programot és tallózzuk be az előkészített .iso állományt, majd a Next gombbal lépjünk tovább…
…válasszuk ki a DVD opciót….
….a Begin burning lenyomásával indítsuk el a telepítő eszköz elkészítését…
…az eredményre néhány percet várnunk kell, majd zárjuk be a programot.
Media Creation Tool használata
Fentieken túl rendelkezésünkre áll a Microsoft Media Creation Tool is a megfelelő telepítő eszköz elkészítésére. Egyetlen hátránya, hogy UEFI telepítő készítésére nem alkalmas. Miután letöltöttük, nyissuk meg és jelöljük be, milyen feladatot szeretnénk elvégezni. Dönthetünk úgy, hogy ezen az eszközön keresztül frissítjük a rendszert….
…de dönthetünk úgy is, hogy telepítő adathordozót készítünk, ebben az esetben…
…válasszuk ki a nekünk megfelelő Windows kiadást és a Tovább gombbal indítsuk az eszközt…
…jelöljük ki telepítő hordozónak az USB eszközt, de emellett dönthetünk csak a .iso állomány mellett is..
..amennyiben egy USB telepítő mellett döntöttünk, csatlakoztassuk az eszközt a géphez…
…és indítsuk el a telepítő elkészítését…
…majd néhány perc múlva készen is vagyunk.
TELEPÍTÉS MENETE
Megjegyzés:
- az alábbiakban látható majd, hogy a telepítés indítása előtt nem formázom a lemezt, nem készítek különféle külső programokkal partíciókat, mivel közismert, hogy a Windows telepítő készlete tartalmaz minden olyan programot, eszközt és lehetőséget, ami a korrekt telepítő eszköz elkészítéséhez, a lemez formázásához, particionálásához, illetve a zökkenőmentes telepítéshez és később a hibamentes működéshez szükséges, természetesen ez esetben is kivéve azokat a helyzeteket, amikor az SSD/HDD-énk több partícióval rendelkezik és az újratelepítést a meglevő adataink törlése, illetve mentése nélkül szeretnénk elvégezni, vagy pl. dual boot esetén;
- új SSD/HDD esetén a géphez csatlakoztatás után csak annyi a teendőnk, hogy a telepítő eszközt csatlakoztatjuk, elindítjuk és az a telepítő elkészítésekor kiválasztott (MBR/GPT) telepítési módnak megfelelően fogja a lemezt konvertálni, illetve formázni; Figyelem: ez a megállapítás csak és kizárólag az új SSD/HDD első használatba vétele esetén érvényes!
- nagyobb méretű HDD esetén, amennyiben adattárolásra, filmek, programok elhelyezésére van szükség, a további partíciók elkészítését a telepítés után alakítsuk ki és ezzel egy sor később jelentkező (pl. indítási gondok) hiba forrását előzzük meg;
- az asztali gépeken, ha több SSD/HDD van a gépen, telepítés idejére csatoljuk le a csatlakozókat a későbbi (pl. indítási) hibák megelőzése céljából;
- a rendszer partíció ajánlott mérete 80-100 GB, ha nagyméretű, 500 GB vagy nagyobb HDD/SSD lemezzel rendelkezünk, ha nem, akkor sem ajánlott 50 GB alatti méretet megadni azzal együtt, hogy pl. a Windows 10 x64 minimális rendszerigénye 20 GB,
- 50 GB alatti méretet csak abban az esetben ajánlott választani, ha a rendszert tartalmazó SSD/HDD-n semmilyen személyes adatot, képeket, fájlt, filmeket…stb. nem tárolunk (én csak és kizárólag a rendszert és annak működtetéséhez minimálisan szükséges programokat telepítem, minden egyéb személyes fájlt, adatot külső adattárolón, illetve legalább két felhőben helyezem el), illetve abban az esetben, ha egy rendszert csak kipróbálásra telepítünk;
- a lemez felosztásakor gondoljunk a rendszer számára létrehozandó Backup partícióra is, ennek mérete, amennyiben sok tárhellyel rendelkezünk, max. 60 GB javasolható;
Fontos: a kötet felosztásakor ne felejtsük el a meghajtó-betűjel hozzárendelését sem! - DVD lemezről való indításhoz nem szükséges minden esetben a boot sorrenden változtatni, mivel a legtöbb gépnél ez automatikusan induló folyamat, azaz gyári beállítás biztosítja az indítást;
- aki nem rendelkezik még jogtiszta termékkulccsal, az kísérleti jelleggel, az alábbi kulcsokkal tudja a telepítést folytatni és a telepített rendszert kipróbálni:
Termékkulcsok
- Pro: W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
- Enterprise: NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43
Figyelem: a fenti kulcsok csak a Windows 10 kiadás telepítésére alkalmasak, aktiválásra nem!
A TELEPÍTÉS FOLYAMATA
Az elkészített USB vagy DVD telepítőt csatlakoztassuk a géphez és az F2/Dell/Esc gombokkal lépjünk be a Bios-ba, navigáljunk el boot sorrend beállításhoz és eszközünket állítsuk első helyre, majd F10, illetve a gépnek megfelelő módon mentsük a beállításokat és lépjünk ki.
A boot sorrend beállítása után indítsuk újra a gépet és fogjunk hozzá a telepítés tényleges feladatához.
A telepítő indulása után fogadjuk el a kép szerinti beállításokat és kattintsunk a Tovább gombra….
…majd a Telepítés gombra kattintva indítsuk el a folyamatot….
…fogadjuk el a Licencfeltételeket…..
….telepítési módként válasszuk az Egyéni opciót…
…a következő ablakban kattintsunk az Új opcióra…
….nyomjuk le az Alkalmaz gombot….
….majd Ok-val nyugtázzuk a műveletet.
A telepítő az általunk előzetesen beállított telepítési mód szerint elkészíti a szükséges partíciókat.
MBR partíciós séma szerint
GPT partíciós séma szerint
Kattintsunk a Tovább gombra, a telepítő frissítéseket és egyéb összetevőket telepít, ennek során többször is újraindul…
Megjegyzés: egyes gépeknél és esetekben előfordul, hogy az első újraindítás után a telepítő újra elkezdi a rendszer telepítését, ezért az első újraindítási ablak megjelenésekor csatlakoztassuk le az USB/DVD telepítő eszközt a gépről, ugyanis a továbbiakban már nincs szükség rá, mivel a telepítő minden szükséges fájlt felmásolt a gépre!
Az Eszközök előkészítése, majd a Felkészülés következik….
…ezt követően, laptop esetén, adjuk meg a Wi-Fi jelszavunkat és lépjünk tovább. A következő Azonnal nekikezdhet ablakban kapunk egy kis ismertetőt a Gyorsbeállítások használatáról…
…ennek megfelelően választhatjuk Gyorsbeállítások használata opciót is és majd a telepítés után végezzük el részletesebb beállításokat….de dönthetünk úgy is, hogy most végezzük el, ebben az esetben az alábbi paramétereket érdemes figyelmesen végignézni és beállítani a Beállítások testreszabása opció alatt…
.
…a következő Ki ennek a gépnek a tulajdonosa ablakban válasszuk az Én opciót…
….majd következik a Microsoft fiók beállítása. Amennyiben rendelkezünk fiókkal, akkor adjuk meg az adatokat és lépjünk tovább, ha nem rendelkezünk fiókkal, de szeretnénk egyet létrehozni, akkor kattintsunk a Hozzon létre egyet! opcióra…
…amennyiben helyi fiókot szeretnénk használni, abban az esetben kattintsunk a Lépés kihagyása opcióra és adjuk meg a szükséges adatokat a helyi fiókhoz.
A Tovább gombra kattintva elindul az alkalmazások telepítésének folyamata, mely lényegesen gyorsabban zajlik le, mint azt a Windows 8.1 esetében megszoktunk…
..így gyorsan elérkezünk a befejezéshez és ezzel a telepítést be is fejeztük.
Zárszó
Meglehetősen nehéz meghatározni, hogy egy Windows telepítéséről szóló írás részletesen vagy csak nagy vonalakban vázolja fel az eljárás menetét, ugyanis sokaknak ez már rutin feladat, de legalább annyian vannak azok is, akik először fognak neki egy rendszer telepítésének, így számukra talán nagyobb segítséget jelent egy részletesebb leírás.
Miután végigvettük a telepítés menetét, láthattuk, hogy a Windows 10 telepítése szinte minden lépésben megegyezik a Windows 8.1 rendszer telepítésével. Ami a különbségeket illeti azok inkább a telepítés gyorsaságában és a lépések egyszerűségében érhetők tetten.
Amennyiben kérdésed, észrevételed van az írással kapcsolatban, vagy ha hibát, hiányosságot tapasztalsz, kérjük, szólj hozzá, de örömmel veszünk minden olyan hozzászólást is, mely az írás tartalmát és a leírtak pontosítását, illetve kiegészítését célozzák!