Wifi hálózat kialakítása közvetlenül két gép között
Teljesen természetesen dolog, hogy két gép összekötéséhez nem szükséges router, switch, azokat egyetlen kábellel egy hálózatba lehet tenni. Ugyanez a helyzet wifivel is, két (vagy több) vezetéknélküli hálókártyás gép tud egymással "beszélgetni" router nélkül is. Ez az ad hoc hálózati mód. Nézzük meg, hogy tudjuk beállítani.
- Létre kell hoznunk egyik géppel a hálózatot, hogy a többi rácsatlakozhasson.
Start menü / Csatlakozás - Kapcsolat vagy hálózat beállítása link.
- Válasszuk: Alkalmi (számítógépek közötti) hálózat beállítása
- Adjunk meg egy hálózatnevet, egy titkosítási típust és egy kulcsot, amivel be lehet majd lépni a hálózatba. A titkosítás kiválasztásánál elvileg kerülni kellene a WEP-et - hiszen könnyen feltörhető -, de jelenleg ennek semmi jelentősége, hisz az ad hoc hálózatba csak a környéken lévő, körülbelül 10 méteren belül található eszközökkel lehet belépni. Ha sok ismeretlen, hackergyanús alak van a közelünkben, küldjük el őket. A hálózat mentését érdemes bepipálni.
- Kattintsunk start menüben a csatlakozásra. Láthatjuk, hogy várakozunk a többi gép csatlakozására.
- Üljünk a másik géphez és ellenőrizzük az elérhető vezetéknélküli hálózatokat. Ha minden jól megy megjelenik a listában a hálózatunk és csatlakozni tudunk hozzá a biztonsági kulcs megadásával. A két gép most már eléri egymást.
- Ha a két gép nem látná egymás, állítsuk be, hogy egy hálózaton belül legyenek. Állítsunk be fix ip címeket és az alhálózati maszkot! Ezeket a hálózati kapcsolat tulajdonságaiban tudjuk elérni. A hálózati kapcsolatok megjelenítéséhez írjuk a start menü keresőjébe: ncpa.cpl
- Jobbklikk a wifi kapcsolatunkra, Tulajdonságok.
- Jelöljük ki: A TCP/IP protokoll 4-es verziója (TCP/IPv4), majd Tulajdonságok gomb.
6-os verzió esetén mondanom sem kell, hogy a másikat kell kiválasztani. - A következő IP-cím használata: 192.168.0.1, az utána következő gépnek 0.2, stb... Az alhálózati maszk egységesen legyen 255.255.255.0. Így a gépek egy hálózatba fognak kerülni. A közös munkacsoport beállítása nem szükséges, de nem is árt.
Teljesen más: Kicsit elszomorít, hogy az informatikában adhoc néven elterjedt hálózati módot úgy hoztuk létre, hogy egy helyen sem olvashattuk a legfontosabb kulcsszót, azaz az adhoc -ot. A Vista sok helyen úgy tünteti fel a szolgáltatásokat, mintha azoknak nem lenne neve, gondolom, hogy az átlagfelhasználó is megértse mire való. Ami nem is gond, de talán annyit megérne, hogy feltüntessék a legfontosabb kulcsszavakat. Ha problémánk adódik ugyanis a hálózat kialakításával, mit fogunk a keresőbe írni? Alkalmi (számítógépek közötti) hálózat probléma? Csúnya volna... Az "adhoc probléma" biztos, hogy még magyarul is több használható találatot hozna, mint az alkalmi hálózat probléma. A legszebb az egészben viszont az, hogy mivel én erről itt írtam, így a google nemsokára "alkalmi hálózat probléma" címszóra keresve engem fog kidobni.