Az amerikai cégek jelentős része megsérti azokat a nemzetközi megegyezéseket, amik feladata az lenne, hogy garantálja az európai polgárok adatainak védelmét az uniós előírásoknak megfelelően - derül ki egy csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésből. A Center for Digital Democracy mintegy 30 vállalkozást azonosított, amik a jelek szerint fittyet hányva az EU-s adatvédelmi törvényekre adják és veszik az európai felhasználók adatait (is) egymás között.
Az inkriminált vállalatok között olyan nagy és közismert nevek is ott vannak, mint például az Adobe, az AOL vagy a Salesforce. Jogvédők ezért most azt javasolják, hogy az EU bontsa fel a szóban forgó adatok megszerzését és tárolását az amerikai vállalkozások számára lehetővé tevő ún. Safe Harbor egyezményt. Ez a lépés persze rendkívül súlyosan érintené az említett cégeket, hiszen arra kényszerítené őket, hogy vagy távozzanak az EU-s piacról, vagy kizárólag az Unión belüli szervereken tárolhassák az európai polgárok adatait, egy külön adatbázisban, teljesen elválasztva más felhasználók információitól.

Az Európai Parlament egyébként tavasszal már megszavazta az egyezmény felfüggesztését egy korábban lefolytatott, hasonlóan rossz eredményt mutató vizsgálatra válaszul. Ugyanakkor az Európai Bizottság ezt nem tette meg egyoldalúan, hanem úgymond úgymond egyeztetéseket kezdeményezett erről az USA-val, ami azonban sokak szerint csak az időhúzás és az ügy csendes elsimításának célját szolgálja.
A ladba így elsősorban az európai polgároknál és vállalkozásoknál maguknál van, akik úgy tudják adataik védelmét biztosítani, hogy európai székhelyű, szervereiket Európában üzemeltető online vállalkozásoknál vesznek igénybe szolgáltatásokat, illetve ilyenektől vásárolnak termékeket olyan esetben, ahol valamilyen személyes adat átadása vagy felhőben tárolása is szükséges lehet.