A Windows 8 és az Avast 7 civakodása
Szeretettel üdvözlök minden kedves olvasót! Reményeim szerint több alkalommal is jelentkezek itt, a Betateam oldalán, hogy érdekes, vagy esetlegesen bosszantó problémákat beszéljünk meg, vagy éppen megosszak veletek tippeket, tanácsokat, melyből az egész közösség tanulhat, és taníthatjuk így egymást, tehát engem is!
Minden saját cikkem a Windows 8 Pro N MSDN 64 bites használata alatt tapasztalt történéseken alapul majd. Ez nagyon fontos, hiszen ez az egy példány az enyém, más verziókat nem áll módomban tesztelni. És mielőtt nekifognánk az első témakörnek, egy halk, de annál elismerőbb vélemény: hihetetlenül jóra sikeredett a Microsoft legújabb gyermeke! Emlékeim szerint csak a Windows 95 megjelenésének idején lehetett olyan magasztaló szavakat hallani, mint hogy: „forradalmi, fantasztikus, elsőrendű, végre egy kiforrt rendszer.” Magáról a rendszerről is tervezek rövidebb írásokat, apró és hasznos tippek formájában, mikor elkészülök vele, megosztom Veletek.
Viszont minden indulásnak, legyen bármiről is szó, akadnak hibái, buktatói, melyek a legtöbb esetben ki lesznek javítva a későbbiekben. De addig is „élnünk” kell, éppen ezért ragadtam billentyűzetet.
Elsőként az Avast 7 programot választottam. Ennek oka igen egyszerű: szerte a világon, az összes statisztikai adatot figyelembe véve, az Avast vezet az otthoni, ingyenes vírusirtók területén. Erre rá is szolgáltak, hiszen a program – fejlődése során-, egyre kifinomultabb lett, egyre több szolgáltatással vértezte fel önmagát, egy komplett védelmi rendszert adva a felhasználók kezébe.
Mindezt úgy érte el, hogy a program a többi, – hasonlóan ingyenes verziókhoz képest -, több erőforrást igényel, aminek viszont az a pozitív következménye, hogy az egyik leggyorsabb otthonra tervezett megoldás lett.
Természetesen én is évek óta ezt a programot használom. Mikor eljött a Windows 8 telepítésének ideje, vegyes izgalommal vetettem bele magam az Avast beállításaiba. Már ekkor hallottam ilyen-olyan problémákról, de ezekkel sosem szoktam addig különösebben foglalkozni, míg nem szembesülök velük én magam.
Hát szembesültem.
A probléma pedig a következő: az Avast-ot használó Windows 8 rendszereken számos esetben előfordul, hogy a W8 Mail alkalmazása nem frissül, nem lehet elérni a megadott fiókokat, és nem lehet újakat sem felvenni. Ez valóban a bosszantó problémák tárházába tartozik, hiszen ki ne szeretné használni a Windows 8 ezen remek szolgáltatását, ha már ott figyel előttünk a Kezdőképernyőn?
Gyorsan elkezdtem kutakodni, több Avast fórumot sikerült átböngésznem, már régen nem olvastam ennyit egyszerre angol nyelven.
Alapvetően két megoldást találtam, mely az én esetemben érdekes módon egyesült, majd rájöttem a teljesen hatásos módszerre is, bár ez utóbbit nem tanácsolom senkinek, hiszen akkor felmerül a kérdés: minek figyelje a levelezésünket az Avast, ha azt nem engedjük neki. De erről a legvégén.
Az első megoldási javaslat így szól:
- Nyomjuk meg a Ctrl+Shift+Esc, hogy megnyíljon a Feladatkezelő.
- Az ablak tetején válasszuk a Folyamatokat
- A Folyamatok listában állítsuk le a Mail szolgáltatást. (jobb klikk, és Feladat befejezése), majd tegyük ugyanezt a Communications Service szolgáltatással is, amely a Háttérben futó folyamatok között található.
- Ezután, ha a Szinkronizálásra kattintunk a Mail alkalmazásban, ismét frissül a rendszer.
Akinek angol verziójú a program, így tegyen:
- Use the Ctrl+Shift+Esc keyboard shortcut to open the Task Manager.
- At the bottom of the window, click More details.
- Next from the Apps list, select Mail and click End task. Important, do the same for the Live Communications Service process located in the Background processes section. Then simply relaunch Mail and voila, and New Emails will start flowing once again.
Ez mind szép és jó, de nálam az első Restart-ig rendben volt, utána megint felmérgesített. Ekkor megint nekiveselkedtem a világhálónak, és láss csodát, ismét ráleltem egy angol hozzászólásra, mégpedig az Avast egyik adminjának kezéből. Ez a megoldási javaslat ekképpen hangzik:
- Avast programot indítsuk el, és válasszuk az Állandó védelmeket
- Itt menjünk a Viselkedés Védelemhez
- Itt válasszuk a Szakértő beállításokat
- És itt az Általános beállításokban a harmadik pipát vegyük ki, ez pedig így szól: Jogosulatlan módosítások figyelése
- Avast kezelőfelületez zárjuk be, Mail alkalmazást elindítjuk, és máris jönnek-mennek az üzenetek, fiókot lehet hozzáadni, törölni.
Akinek angol verziójú a program, így tegyen:
- Click on Real time shields
- Click on Behavior shield
- Expert settings
- Uncheck: Monitor The System for unauthorized modifications
- Then click on OK and now your Metro Apps will work.
Nos, idáig egyetlen barátomnál az is előfordult, hogy a fenti két megoldás egyike sem vált be. Ekkor már csak egyetlen lehetőség marad hátra, csakhogy ez alapvetően megkérdőjelezi innentől az Avast szükségességét, legalábbis a levelezés figyelése terén, és ez a megoldás végtelenül egyszerű, egyszersmind „brutális”:
- Avast program elindítása
- Itt válasszuk: Állandó védelmek
- Itt válasszuk a Levelezés védelmet
- És nemes egyszerűséggel kapcsoljuk ki.
Elismerem, ez nem valami gáláns megoldás. Mivel azonban sok-gépes környezetben nem tudtam tesztelni, csak felhasználók visszajelzéseit hallgathattam meg, illetve külföldi fórumokat tanulmányoztam, íme egy remek lehetőség, hogy megosszuk a tapasztalatokat. Már csak annak okán is, hogy ki, milyen Windows 8-at használ, MSDN, vagy a próbaváltozatot, hányas verziójú Avast programot…stb. Így is segíthetjük egymás munkáját!
Mindazonáltal nagyon remélem, ahogyan szerintem sok millió felhasználó is, hogy az Avast programozó gárdája, a Microsoft programozóival összhangban ezt a hibát is kijavítják legkésőbb az év végére.
Azonban mindig létezik egy jobb megoldás, ha esetleg a fenti módszerek nem válnának be, vagy nem akarjuk megkurtítani az Avast beállításait. Mi lehet ez?
Természetesen a Microsoft saját fejlesztésű programja, a Windows Defender. Korábban annyi és annyi kritikát kapott már, hogy azt felsorolni is nehéz lenne, de egyet nem szabad elfelednünk: a Windows 8 eljövetelével egy olyan szolgáltatást tettek elénk, mely immáron sokkal fejlettebb, ráadásul okafogyottá teszi egy külső program használatát. Viszont létezik a Microsoft megoldásának egy bosszantó hibája, és ez tény, mindenki tapasztalhatja, talán csak azok kevésbé, akik a legmodernebb, legtöbb magos processzorral és rengeteg memóriával rendelkező gépet használnak. De gyanítom, nem ezen felhasználókból van a legtöbb, így marad ismét a megoldás keresése.
Hogy mi a probléma? Nagyon egyszerű: ha a Windows Defender olyan mappát talál, melyben sok a futtatható állományok száma, illetve erre utaló linkeket (parancsikonokat), akkor azokat újra és újra átvizsgálja minden rendszerindítás után. Mondjuk ezt igazán megoldhatná már a program tervezőgárdája, például egy log fájl megalkotásával, mely figyelné, hogy hopp, már egyszer megvizsgáltam, nem változott a mérete, dátuma, akkor kihagyom, mert ez viszont nagyon tudja bosszantani az embert. Ez leginkább akkor jelentkezik, ha valaki mondjuk még mindig ragaszkodik a régi Asztalhoz (én is) az új kezelőfelület mellett, és ezen az Asztalon mappák vannak, melyekben sok-sok parancsikon lapul. Nos, a Windows Defender fentebb említett végtelen lassúsága és folyamatos újravizsgálása okán ezen mappatartalmak a régi Windows 98-as időket idézve jelennek meg. Valóban, ez sokunknak nem teszik, sem itthon, sem külföldön, elég csak a legismertebb fórumokat elolvasni.
Szerencsére azonban, mint majdnem minden problémára, itt is létezik megoldás.
Fontos: ez a módszer kifejezetten azoknak szól, akiket szörnyen bosszant, hogy az Asztalon lévő mappákra annyi ideig kell várni:
- Indítsuk el a Windows Defender programot
- Válasszuk a Beállítások fület
- Itt pedig a Kizárt fájltípusok és helyeket. Ezen a ponton az összes C:Users*.*Desktop, valamint a C:UsersMS fióknévLinks helyet adjuk meg. Fontos, nem elég betallózni, hanem Hozzáadás, majd végül Módosítások mentése.
- Ne kalandozzunk el, válasszuk a Beállításokban a Kizárt fájltípusokat, és itt az ico és lnk fájlkiterjesztést adjuk meg a programnak.
- Gyorsan váltsunk a Speciális fülre, és itt pipáljuk ki az Archív fájlok vizsgálatát.
- Mindezek után a Windows Defender újra repülni fog, mint Gagarin az űrben.
Természetesen minden ilyen módosításnak ára is van. Ha ezt a lehetőséget válasszuk, akkor ez azzal a kockázattal jár, hogy újabb mappák létrehozása, vagy újabb parancsikonok elhelyezése esetén azokat a program már nem vizsgálja. A rendszergazdák most biztosan felsikoltanak, de én elsősorban az otthoni felhasználókra gondolok, akik, remélem, tisztában vannak azzal, hogy mikor, milyen parancsikont helyeznek az asztalukra egy mappába. Ilyet azért nem nagyon szoktak mellékletben vírusként elküldeni senkinek.
Még egy ötlet:
Amennyiben tovább szeretnénk növelni a számítógépünk hatékonyságát, gyorsaságát, akkor a masinánkat ne kikapcsoljuk, hanem válasszuk a Hibernálás opciót. Ekkor a számítógép az aktuális állapotot elmenti a merevlemezre, majd bekapcsoláskor úgy indulunk, mintha mi sem történt volna, ráadásul cserébe még energiát sem fogyaszt! Azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ebben az esetben a rendszerindítás sokkal gyorsabb, mint egy normális hideg-indítás esetén.
Ezen megoldás révén csupán egyetlen alkalommal kell végigkínlódnunk a mappák beolvasását, többet nem, hiszen a hibernált állapotból való visszatérés garantálja nekünk a legutolsó mentett állapotban való munkavégzést.
Mielőtt véget érne ez az írás, szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a fenti problémák, illetve azoknak most taglalt megoldásai nem biztos, hogy egyformán azonosak minden számítógép-használó esetében. Sajnos manapság olyan időket élünk, hogy egy-egy hardver vagy szoftverelem képes teljesen egyedi jelenségeket produkálni. És erről senki nem tehet…
Remélem, sikerült egy kicsit elmélyülni ebben a témában, és segíteni azoknak, akiknek a fentiekkel megegyező vagy hasonló gondjuk volt / van. A számítástechnika világa azonban olyan, hogy olykor beleszólhatunk a folyamtokba, ne féljünk egy-egy opciót módosítani, kipipálni, vagy éppen bepipálni, nézzük meg, hogy a rendszerünk miképpen reagál a beavatkozásunkra.
Egyet azonban ne feledjünk! Legfontosabb alapszabály, és ez mindenkorra vonatkozik, nem csak a fenti esetekre, hogy bármilyen, a rendszert érintő módosítás előtt készítsünk Rendszer-visszaállítási pontot! Így, ha valamit mégis elbarkácsolnánk, akkor a rendszert könnyedén vissza tudjuk állítani a még működőképes állapotra. Sok felhasználó éppen ezt felejti el, ami miatt az eredeti bosszúság átcsap egy még nagyobb, szinte már-már kétségbeejtő bosszúságba.
De reméljük, hogy az oldal olvasói, és ezen új, valóban pompás rendszer használói ismerik és betartják a játékszabályokat, melynek okán nem marad egyéb majd a kommentek között, minthogy megbeszéljük a saját tapasztalatainkat!