A Windows 10 aktiválása
A Windows 10 megjelenése után rengeteg kérdést kaptunk azzal kapcsolatban, hogyan kell a rendszert aktiválni, ezért igyekeztünk összeszedni a legfontosabb információkat a témában. Az alábbiakban bemutatjuk hogyan működik és hogyan kivitelezhető az aktiválás folyamata.
Az ingyenes frissítéstől, a vásárláson át, a KMS szerveres kiskapuk használatáig, többféleképpen is eljuthatunk a megoldáshoz, de érdemes a felsorolás sorrendjében próbálkozni. A legegyszerűbb dolgunk a frissítés esetén van, kezdjük is ezzel.
Frissítés ingyen
Erről a lehetőségéről már beszámoltunk, így újra nem mutatjuk be, csak kiegészítenénk néhány információval. Bár az akció alapvetően a legális Windows 7 és 8.1 felhasználóknak szól, a tapasztalatok szerint a korábbi verziók illegális felhasználói is gond nélkül élhetnek a lehetőséggel, az így települt Windows 10 is aktivált marad.
A frissítés során a telepítő ellenőrzi az előző rendszer aktiváltságát, majd egy egyedi azonosítókódot generál a gépünk hardverösszetevői alapján és ezt elmenti a Microsoft szervereire. Ezzel a gépünk, mint “Windows 10 eszköz” elmentésre kerül, azzal az információval együtt, hogy jogosult a Windows 10 futtatására. Amint a Windows 10 feltelepült, az interneten keresztül lekérdezi az elmentett azonosító alapján a jogosultságot és az alapján aktiválja a rendszert. A folyamat teljesen automatikus, itt semmi teendőnk nincs, termékkulcsot sem kell megadni, főleg nem a korábbi Windows 7/8-hoz tartozó kulcsot.
A fentiekből már evidens, hogy miért szükséges legelőször frissítéssel és nem tiszta telepítéssel kezdeni: csak így mentődik át az aktiváltságunk az új rendszerre.
Sokakban felmerült a kérdés, hogy ebben az esetben mi történik a korábbi rendszerünk termékkulcsával? Semmi. Ha vissza akarsz térni a korábbi rendszeredhez, akkor használhatod, de a Windows 10-hez nem lesz rá szükséged. Az aktiválás során a Microsoft szerverei generálnak egy új termékkulcsot az új rendszerünk számára, de ezt mi nem látjuk, nem is kapjuk kézhez, mert nincs is rá szükségünk. A későbbiekben, ha újra is telepítjük a rendszert, az eltárolt egyedi hardverazonosító alapján bármikor beazonosítható a gépünk (amíg alaplapot, vagy processzort nem cserélünk), így az aktiválás automatikusan lezajlik ebben az esetben is, kulcs megadása nélkül. Ha mégis kíváncsiak lennénk a kiosztott termékkulcsra, akkor megnézhetjük azt, például az ingyenes ProductKey alkalmazással, de teljesen felesleges.
Akitől a telepítés során mégis termékkulcsot kérne a rendszer, kattintson a “Kihagyás” opcióra és később magától aktiválódik. Ha mégsem, akkor valahol hibáztunk. Ilyen akkor fordul elő általában, ha nem a megfelelő kiadásra próbálunk meg upgrade-elni. Ha pl. egy Windows 7 Home kiadást szeretne valaki Windows 10 Pro-ra frissíteni, megteheti ugyan, de az nem jár ingyen, emiatt a telepítő felszólítja a kulcs megadására. Fontos tehát, hogy tartsuk be az ingyenes frisstés feltételeit, ellenkező esetben nem lesz aktivált rendszerünk, vagy a pénztárhoz kell járulnunk…
Vásárlás
Aki nem tud, vagy nem akar élni az ingyenes frissítéssel, az meg is vásárolhatja a terméket, ebben az esetben az aktiválás a hagyományos módon történik, a telepítő bekéri a kulcsot, megadjuk és használatba vesszük a rendszert. Egyszerű, mint az 1X1.
KMS kiskapu
Bár már fentebb említettük, hogy a nem legális Windows 7 és 8.1 felhasználóknál is működik a frissítéses megoldás, aki egyből tiszta telepítést szeretne ingyen (például egy virtuális gépen való teszteléshez), az egy egyszerű trükkel aktiválhatja rendszerét egy erre alkalmas KMS szerver és kulcs segítségével. Mindössze annyit kell tennünk, hogy rendszergazdai parancssorban kiadjuk a fenti képen látható parancsokat. A szükséges kulcsot a rendszerünk kiadásának megfelelően válasszuk meg, a Microsoft által elérhetővé tett listából. Az aktiválás ez esetben 180 napra szól, ami bármikor megújítható, sőt a legtöbb “népszerű” aktivátor automatikusan el is végzi ezt. Ezt a módszert csak tesztelési célokra használjátok, mert nem éppen legális és sokkal tisztább az első pontban ismertetett frissítéses megoldás! Vagyis nem ajánljuk, csak bemutattuk. Ismeretterjesztő jelleggel. Szóval ne használjátok rossz célokra, mert azt nem szabad. De tényleg ne!
Az aktiválás állapotának ellenőrzése
A Gépházban bármikor ellenőrizhetjük, hogy aktiválva van-e a rendszerünk, de ha ez nem elég, parancssorból is lekérdezhetjük az állapotot, az “slmgr /xpr” parancs kiadásával: