A héten ismét alaposan rácáfolt több igen elterjedt, a szoftverek biztonságosságával kapcsolatos, de a jelek szerint teljesen hamis sztereotípiára a Secunia, ami ismét kiadta szokásos éves összefoglaló jelentésének 2014-es változatát. Utóbbiból ugyanis újra kiderült, hogy a Microsoft rendszerei a legbiztonságosabbak közé tartoznak - míg a sokak által pont biztonsági okokból használt Chrome böngészőről az, hogy felmenőági rokonai között vélhetően svájci sajtok is voltak.
Egyre több a sebezhetőség, de egyre kevesebb van közülük a Windows-ban
A jelentés szerint bár 2014-ben összességében 18 százalékkal nőtt a legelterjedtebb szoftverekben azonosított sebezhetőségek száma, ezek legtöbbje nem a tipikusan ezekért okolt programoknak volt köszönhető. A jellemzően első számú gyanúsítottnak számító Windows-okban és a hasonlóan rossz hírű Adobe szoftverekben ugyanis a tavalyinál jelentősen kevesebb biztonsági rést találtak.

Például míg a Vista-ban 2013-ban még 102 új sebezhetőségre sikerült lelni, 2014-ben már csak 30 hibát azonosítottak benne - de hasonló mértékben csökkent a Windows 7-ben talált hibák száma is, a 2013-as 102-ről mindösszesen csak 33-ra 2014-ben. A Windows 8 esetében a javulás ennél kicsit szerényebb, de így is nyilvánvaló volt: az egy évvel korábbi 156 biztonsági réshez képest ugyanis tavaly már csak 105 lyukat találtak benne.

A Microsoft más szoftverei ezzel szemben nem mutattak már ilyen rózsás képet: a közülük a legnépszerűbb 50 programot felsoroló listába beférők ugyanis 2014-ben már 279 ponton szorultak foltozásra, szemben a 2013-as 192 alkalommal. A javított hibák száma persze még így is elenyészik például az Ubuntu Linux-ban talált biztonsági résekhez képest, amikből a Secunia adatbázisa szerint 1217 darabot kellett befoltozni az elmúlt egy évben.
Katasztrofális Chrome, javuló Firefox
A böngészők közül a 2013-ban még a legrosszabb eredményt produkáló Firefox tavaly kicsit javított eredményein: 270 darab helyett ugyanis már "csak" 171 sebezhetőséget kellett javítani benne. Helyét a negatív lista élén a Google Chrome vette át, amiben a 2013-as 245 darab után 2014-ben már nem kevesebb, mint 504 (!) sebezhetőséget kellett javítani - tehát másfélszer annyit, mint a Microsoft összes top 50-es szoftverében együttvéve.
Szintén romlottak az Internet Explorer mutatói, amiben 2013-ban még csak 126 darab, tavaly viszont már 249 sérülékenységet találtak a szakemberek. Ugyanakkor ezzel a Microsoft böngészője még mindig kétszer biztonságosabbnak bizonyult, mint a Google azonos célú szoftvere, ami valószínűleg a tavalyi év legtöbbször foltozott szoftvere volt.

A Safari és az Opera szintén nem szerepeltek túl jól 2014-ben: az almás böngészőben ugyanis az egy évvel korábbi 75 helyett 92 darab, míg a svéd illetőségű brózerben 11 helyett már 19 sérülékenységet azonosítottak. Az ő számaikat ugyanakkor nem érdemes a többi böngészőével összevetni, mert piaci részesedésük olyan alacsony, hogy egyszerűen nem éri meg bennük biztonsági rések után kutatni, sem a szakembereknek, sem a hackereknek.